אוצר התיישבות היהודים – סיפור על בנק שמילא תפקיד מרכזי בהקמתה של מדינה

אוצר התיישבות היהודים

בתקופה שלפני הקמת המדינה הבין הרצל, חוזה המדינה, כי יש צורך במימון כלכלי כדי להניע הליכים בצורה רצינית ולהתחיל לבנות את היישוב היהודי. כדי להשיג את המטרה הזו ולתרום בצורה משמעותית למימוש החזון שלו להקמת מדינה יהודית, קיבל הרצל החלטה להקים בנק ציוני, בעת שהנהיג את הקונגרס הציוני השני.

הבנק שעשה את השינוי וסייע להקמת המדינה

אוצר התיישבות היהודים זהו בנק שהוקם בהוראה של בנימין זאב הרצל שהבין כי בנוסף לחזון יש צורך במשאבים וכסף כדי להתחיל להניע קדימה את הרעיון למדינה יהודית. כך, בעת שהיה בראש הקונגרס הציוני השני, החליט להקים את הבנק הציוני הראשון אשר היה אמון על התיישבות במדינה ומימן אינספור פרויקטים שונים עד שנת ההקמה שלה.

כלי משמעותי שהוביל למדינה היהודית

כפי שאפשר לראות, אוצר התיישבות היהודים זהו בנק שעשה שינוי עצום עבור ההתיישבות הציונית. בעזרת הבנק הזה היה ניתן לממן אינספור פרויקטים שונים ולהביא סוף סוף למימוש של החזון הציוני. כך אפשר לראות ולומר בפה מלא כי מדובר בבנק בעל חשיבות יוצאת דופן מבחינה היסטורית.

כמו כן, הבנק מוכיח כי הרצל לא היה רק איש חזון, אלא גם איש של מעשים. הוא הבין לאן הוא שואף וגם ידע מה המעשים הדרושים כדי להגיע לאותו יעד ולהשיג אותו בגדול.

אפשר ללמוד רבות על אוצר התיישבות היהודים. הבנק הזה מהווה פיסה היסטורית מרשימה ומוקד השראה עבור החזון הציוני. לא סתם הוא הפך לכזה שרבים מלמדים עליו. החשיבות שלו להימצאות שלנו בארץ היא יוצאת דופן ואין בכלל שאלה בכל הנוגע לכך. זהו בנק שהצליח לשנות דברים.

 

קראו גם על: בנק אנגלו פלשתינה

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם