ששת הקריטריונים לקבלת קצבת סיעוד

ששת הקריטריונים לקבלת קצבת סיעוד

הגנה על זכויות הקשישים היא דבר חשוב מאוד. לא פעם ניתן לראות קשישים אשר סובלים ממחסור ומהשפלה וחיים חיי עוני. חשוב מאוד שכל קשיש ובני משפחתו ידעו מהם הזכויות של הקשיש, איזה קצבאות מגיעות לו מתוקף גילו או מצבו הפיזי וזאת בכדי להעניק לקשיש את החיים הטובים ביותר שיכולים להיות עבורו ולמנוע ממנו להגיע למצב של חרפת רעב. התוכנית להבראת הכלכלה הישראלית אשר נחקקה באמצע שנת 2003 הטילה על אוכלוסיית הקשישים שורה של גזירות קשות אשר פוגעות בזכות שלהם לחיות בכבוד. קשישים רבים נאלצים כיום לחיות באמצעות קצבת סיעוד נמוכה ובשל כך, חיים בעוני.

מי זכאי לקבל קצבת סיעוד

הוצאות המחייה של הקשיש הן הוצאות גבוהות. הקשיש לא פעם זקוק לתרופות וטיפולים שונים שאינם ניתנים בסל הבריאות. לא פעם הוא זקוק להנגשת ביתו בשל מצבו הפיזי וכן, לא פעם הוא זקוק לסיוע בתפקוד היומיומי בשל קושי להתנהל באופן עצמאי. ישנם קשישים אשר רכשו כיסוי ביטוח סיעודי באופן פרטי או באמצעות קופת החולים שלהם ולכן הם ייהנו ממצב טוב יותר. אולם ישנם קשישים אשר תלויים בקצבאות של הביטוח הלאומי בלבד. זכאות לקצבת סיעוד לקשיש הן מהביטוח הפרטי שבו הוא מבוטח והן מהביטוח הלאומי תלויה במספר קריטריונים – הכירו את ששת הקריטריונים לקבלת קצבת סיעוד:

  1. רחצה- מקרה שבו הקשיש איננו יכול להתרחץ באופן עצמאי וזקוק לסיוע של אדם כלשהו
  2. הלבשה- כל מקרה שבו קשיש איננו יכול להתלבש באופן עצמאי וזקוק לסיוע של מטפל
  3. מעבר בין מצבים- מקרים שבה קשיש מתקשה לעבור באופן עצמאי ממצב של ישיבה לעמידה, ממצב של שכיבה לישיבה ועוד.
  4. ניידות- כל מקרה שבו קשיש איננו יכול להתנייד באופן עצמאי וזקוק לסיוע חיצוני שיסייע לו להתנייד ממקום למקום.
  5. הזנה- כל קשיש אשר איננו יכול לאכול באופן עצמאי אלא זקוק להאכלה.
  6. שליטה על הסוגרים- קשישים אשר אינם שולטים על הסוגרים שלהם ולרוב זקוקים לשימוש באמצעי ספיגה למבוגרים

קשישים רבים במדינת ישראל אינם מקבלים קצבת סיעוד משמעותית שאכן יכולה לסייע להם. יתרה מכך רק קשישים אשר עונים על 3 קריטריונים מבין 6 הקריטריונים שהוזכרו לעיל יהיו זכאים לקצבת סיעוד.

> לסיוע צרו קשר עם אבנר הייזלר מומחה ביטוח סיעודי

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם