מהי הרצת מניות ומה העונש הצפוי על כך לפי חוק

עבירות ניירות ערך

הרצת מניות היא כאשר מתווך או גורם אחר, מבצעים סחר יזום ומתוכנן וצפוי תוצאה, מכיוון שיש להם מידע מראש על עסקה גדולה שאינה מתוקשרת, שתשפיע על מחיר הנכס, וכתוצאה מכך יש רווח כספי סביר עבור המתווך. ומה העונש על כך?

מהי הרצת מניות ומה העונש הצפוי על כך לפי חוק? |

הרצת מניות מתרחשת כאשר מתווך או אנליסט קונים או מוכרים מניות עבור חשבונם לפני המלצת רכישה או מכירה של חברתם ללקוחות.

הרצת מניות ידועה גם כ- tailgating. הרצת מניות אינה חוקית ולא אתית, מכיוון שהיא מנצלת מידע פרטי שאינו זמין לציבור. אם עסקה גדולה מתפרסמת, אזי קנייה או מכירה שלפניה אינה חוקית.

כיצד פועלת הרצת מניות? |

הרצת מניות היא הנוהג של מתווך או סוחר העוסק בעסקאות לפני שהן מתפרסמות, כדי להשיג יתרון כלכלי. לדוגמא, מתווך מקבל בקשה מלקוח לרכוש 500,000 מניות של חברת מסוימת, הוא מחזיק בהזמנת הלקוח עד לאחר שביצע באופן אישי הזמנה לאותה מניה עבור חשבונו. 

מאוחר יותר, כאשר הוא מגיש את בקשת הלקוח לרכישה, יש עליית מחיר למניה, בגלל גודל הזמנת הלקוח. עלייה זו יוצרת רווח מיידי למתווך.

בלינק הזה ניתן לקרוא בהרחבה על הנושא.

האם מותר להריץ מניות? |

הרצת מניות אינה מוסרית ולא חוקית, שכן היא מעניקה יתרון לא הוגן למתווך או לסוחר. בדומה למסחר פנים, הרצה כזו מספקת יתרונות לא הוגנים למתווך שיש לו מידע שאינו ציבורי שישפיע על מחיר הנכס.

גם אם אנליסט רוכש או מוכר מניות לפני שהמשרד שלו משחרר המלצה על קנייה או מכירה, הדבר נחשב לעבירה על חוק המניות, ויכולה לגרור עונשים כבדים למריצי המניה.

קראו על: עבירות ניירות ערך

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם