שמאי מקרקעין לתמ"א 38

שמאי מקרקעין לתמ

האם צריך להזמין שמאי מקרקעין לצורך פרויקט תמ"א 38? צד הדיירים אינו צריך להזמין שמאי. אולם, החברות המבצעות תמ"א 38, נעזרות היטב בשירותי שמאי מקרקעין מקצועי. לשמאי יש מספר תפקידים. עבודתו המקצועית של השמאי, מסייעת לחברה להחליט האם יש כדאיות כלכלית לפרויקט, ומסייעת במשא ומתן מול הדיירים. במאמר, נרחיב על תפקידי שמאי מקרקעין, בפרויקט תמ"א 38.

השמאי- מסייע לבדוק את כדאיות הפרויקט:

אחת מההתלבטויות שיש לכל חברת נדל"ן המבצעת פרויקט תמ"א 38, הוא האם יש לפרויקט כדאיות כלכלית. כיצד בודקות זאת החברות השונות? החברות השונות רואות את הבניין, בודקות מהם אחוזי הבנייה, ומחשבות הוצאות מול הכנסות. בדיקה זו הינה מורכבת, ונמשכת לרוב 3 חודשים.

בדיקה זו, נעשית על ידי שמאי מקרקעין בתל אביב או כל מקום אחר של החברה. השמאי בודק בתשריטים של הבניין ושל הדירות, עובר על התוכניות האדריכליות, ובודק כמה על החברה להשקיע. השמאי מעריך מה שווי הדירות שייבנו, ובכמה כסף יימכרו.

תשובת החברה לדיירים, נקבעת לפי חוות הדעת של השמאי.

השמאי- יכול לסייע במתן פתרונות יצירתיים:

פרויקטים רבים של תמ"א 38, לא יוצאים לפועל בגלל שלא כל הדיירים מקבלים אותו רווח. לפעמים, לצד אחד של הבניין, יש יותר יכולת הרחבה מאשר לצד השני. כלומר- צד אחד יוכל לקבל 2 חדרים, והצד השני חדר אחד. לכן, בבניינים רבים לא נחתמים חוזי תמ"א 38, בגלל אי הסכמה בין הדיירים.

במה יכול לסייע השמאי?

על מנת שהחברה תצליח ליצור פרויקט תמ"א 38 בבניינים אלו, על החברה להציע פיצוי הולם לצד המפסיד. חשוב, שהפיצוי המוצע לצד אחד של הבניין, יהיה מקובל גם על הצד השני.

פעמים רבות, הצד השני חולק על הפיצוי המוצע לצד האחר, לדיירים אין הסכמה, ובסוף, הדיירים לא חותמים, והפרויקט לא יוצא לפועל. לכן, יש לשמור על פרופורציות בפיצוי המוצע לצד המקבל פחות שטח בנוי. יש לנהל משא ומתן בין 2 צדדי הבניין, עד שמגיעים להסכמה, ובמהלך המשא ומתן להעלות פתרונות יצירתיים.

שמאי המקרקעין, יכול לסייע במציאת פתרונות. השמאי, מעריך את שווי הבנייה שמקבל כל צד. השמאי יכול להציע לתת לצד המפסיד תוספי בנייה במקום חדר שני, או פיצוי כספי. שווי הפיצוי הכספי, ייקבע לרוב על ידי השמאי. הסכום הכספי, ייקבע לפי תעריף כספי למטר, ולפי חישוב המטרים, אותם לא יוכל לקבל הצד בו יש פחות אפשרויות הרחבה.

תוכלו לקבל עוד מידע גם בכתובת https://shamay-mekarkein.com/

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

קייטרינג לחתונה

קייטרינג הוא חלק מהותי בכל חתונה. זו יכולה להיות משימה קשה למצוא את ספק שירותי הקייטרינג המתאים. קייטרינג לחתונה הוא אחד ההיבטים החשובים ביותר בכל

קרא עוד »

מחשבון משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה היא אחד מסוגי הלוואות הדירה הפופולאריים ביותר. הן אחת הדרכים היעילות ביותר לעזור לאנשים לחסוך כסף בתשלומי המשכנתא שלהם ולשלם פחות ריבית. משכנתא

קרא עוד »