סכסוכי שכנים? הכירו את המפקח על בתים משותפים

1255396-min

המפקח על בתים משותפים הוא בעל תפקיד אשר פועל בלשכות המקרקעין המחוזיות. לכל אחד מהמפקחים הללו קיימות סמכויות שהן שוות ערך לאלו של שופטים בבית משפט השלום.

 

הסמכות של המפקח על בתים משותפים

לאור זאת, כאשר קיימים סכסוכים בין שכנים על נושאים אשר קשורים לבית המשותף, הוא מקבל מכל אחד מהשכנים את גרסתו למקרה ובהתאם למידע הוא מקבל החלטות אשר מחייבות את שני הצדדים. לאור סמכויותיו, ברוב המקרים הנושאים הללו אינם מגיעים לבית המשפט אלא נפתרים בלשכת המקרקעין.

 

חילוקי דעות בין שכנים

שכנים רבים מעוניינים לרשום את הנכס כבית משותף ולצורך כך, יש להגיש למפקח תוכנית מפורטת אשר מגדירה אילו שטחים פרטיים שייכים לכל בעל נכס. בנוסף לכך, לכל אחד מהדיירים קיים חלק מהשטחים הציבוריים כמו מחסנים, מדרגות, מקלט, חניה, מבואה ועוד.

אם קיימת הסכמה בין כולם על חלוקת השטחים הללו, הם חותמים על תקנון בית משותף ומגישים תוכנית מפורטת, בה צבועים החללים של כל דייר בצבע אחר כדי לזהות ולשייך את השטחים.

בנושאים הללו יש מחלוקות בין השכנים ומחוסר ברירה מגיעים למפקח על בתים משותפים כדי שהוא יכריע ויפתור את הבעיה אחת ולתמיד.

 

סכסוכים בין שכנים

מחלוקות רבות קיימות בין שכנים בבניינים וותיקים אשר חלקם מעוניינים לבצע פרויקט של פינוי ובינוי כמו תמ"א 38 ומקצתם של השכנים אינם מעוניינים בכך מסיבות שלהן כמו כספים, לא בוטחים ביזם ואין ספור סיבות נוספות.

המפקח עושה כל שניתן כדי לגשר בין הפערים וליצור דפוסי התנהלות חדשים כדי שכולם יהיו מרוצים ויוכלו לקדם תהליכים, או לחלופין לא להתקדם אם מדובר במהלכים שגויים ובעלי סיכון כספי גבוה.

 

הנכם מוזמנים לפנות אל עורך דין שי סולטן ולקבוע פגישת ייעוץ.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם