5 דברים חשובים שצריך לדעת על גמלת סיעוד

5 דברים חשובים שצריך לדעת על גמלת סיעוד

המאמר באדיבות https://www.siud-law.co.il

אנשים רבים בארץ לא לגמרי מודעים לזכויות שלהם, וחבל! גמלת סיעוד למשל, נחשבת לגמלה שביטוח לאומי מעניק לכל תושב ישראלי שהגיע לגיל הפנסיה ועדיין מתגורר בביתו. כלומר, אדם שבחר להתגורר בבית אבות או במוסד סיעודי, לא יהיה זכאי לקבל את הגמלה הזאת. ברמת העיקרון, הגמלה מוענקת בצורה של שירותים שונים הניתנים בביתו של הקשיש או בסביבתו הקרובה. במקרים מסוימים, ניתן להמיר את הגמלה לכסף, כמו למשל במקרים שבהם הקשיש מעוניין לשכור את שירותיו של מטפל צמוד. המטרה של הגמלה היא לסייע לקשיש לתפקד בחיי היום יום, להעשיר את חיי החברה שלו ולהעניק לו תחושה שהוא אינו לבד.

מספר דברים שכדאי לדעת לגבי גמלת סיעוד

קודם כל, חשוב להבין כי גובה גמלת הסיעוד משתנה ממצב אחד למשנהו, בהתאם לנסיבות המקרה. למשל, במידה ומדובר על קשיש שתלוי במידה רבה בעזרה חיצונית והוא נזקק לסיוע לצורך ביצוע של פעולות בסיסיות, כגון להתלבש, לאכול, להתקלח וכדומה, הוא יהיה זכאי לגמלה בשווי של 91% מהשווי של קצבת יחיד. במידה ומדובר על קשיש שתלוי במידה רבה מאוד בסיוע חיצוני ברוב שעות היום והלילה, הוא יהיה זכאי לקבל גמלה בשווי של 150% מקצבת יחיד. במידה ומדובר על קשיש שתלוי באופן מלא בסיוע חיצוני ואינו יכול להסתדר כלל לבד, הוא יהיה זכאי לקבלת גמלה בשווי של 168% מהשווי של קצבת יחיד. רבים מאמינים כי ההחלטה של ביטוח לאומי הינן גזרות משמים, אך חשוב לזכור כי על כל החלטה ניתן לערער וכל החלטה ניתן להפוך. במידה ולא קיבלתם את הגמלה שלדעתכם מגיעה לכם, ניתן לפנות למוסד לביטוח לאומי ולערער על ההחלטה, תוך 60 ימים מרגע קבלת ההחלטה.

לסיכום, גמלת סיעוד נחשבת לגמלה חשובה שיכולה לסייע לכל אדם שעבר את גיל הפרישה וזקוק לסיוע במגוון רחב של פעולות יום יומיות שונות. גובה הגמלה מושפע מהמצב הבריאותי והמנטלי של המטופל, היות וככל שהוא תלוי יותר בסיוע חיצוני, כך גובה הגמלה יעלה. חשוב לזכור כי ניתן תמיד לערער על ההחלטה של הביטוח הלאומי ולנסות להוציא גמלה גבוהה יותר.

למידע נוסף בנושא תביעה לגמלת סיעוד

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם