הערכת יהלומים – כדאי שתדעו להבדיל בין יהלום אמיתי למזויף

הערכת יהלומים

היהלומים הם עולם מאד פופולרי ומדובר במוצרי יוקרה נחשקים בכל העולם, כאלו שכל סוגי האוכלוסיות מעוניינות בהם. היהלום הוא בעצם מחצב טבעי ונדיר לו ערך גבוה ומשמעותי כחומר גלם, וכתכשיט.

היהלום הוא מוצר עם מוניטין שמדבר על תחליף לכסף. לכן הוא גם משמש כמוצר להשקעה ארוכת טווח. זו למעשה הסיבה שהרבה אנשים מנסים לזייף יהלומים, וזה כלל לא מפתיע. הזיוף נחלק לשני סוגים. זיוף בכוונה רעה ורמאות משמעותית לקבל כסף בשווי גבוה יותר, וזיוף שאין בו כוונה רעה. כך או כך, חשוב שיהיה לצידכם אדם מקצועי שיודע ללמד אתכם כיצד לזהות יהלום אמיתי ולא לקנות יהלום מזויף ולשלם עליו, כמו על יהלום אמיתי. זו הסיבה שמקצוע חשוב כמו הערכת יהלומים הוא מקצוע המחייב לא מעט מומחיות, וותק ונסיון.

למי שאינו יודע זאת, המואסניט הוא למעשה חומר טבעי עמו מייצרים חיקויים ליהלומים. זהו בעצם מינרל שהמטרה שלו היא חיקוי מדויק ואף פשוט המבלבל את הצרכנים. אבן מואסניט עובר בצורה קלה מאד את מבחן הנשיפה, אך הערכת יהלומים מקצועית המבוצעת על ידי מעריכים מקצועיים, מוסמכים ומומחים, בעלי וותק ועין מאד מיומנת תדע לזהות את מינרל המואסניט המזייף את היהלום. זאת הסיבה שכשמקבלים הצעות מפתות עבור רכישת יהלום במחיר זול במיוחד, חשוב מאד להתעקש על מעריך יהלומים מחברות מקצועיות המבינות בנושא שנים רבות ובעלות נסיון.

כאשר מבצעים זיהוי יהלומים וכך גם בודקים האם הם מזויפים או לא כדאי לעשות זאת בתנאי מעבדה. אם אתם מעוניינים לדעת אם המוצר בידכם הוא מואסניט או יהלום עליכם להביט על המוצר. אם אתם רואים שיש על המוצר ניצוץ המייצר השתקפויות בחלקים העליוניים או הצדדיים, תוכלו לראות את הפיאות הכפולות בצדדים וכך תדעו שזהו מואסניט, חיקוי לילהלום. מואסניט ויהלומי מעבדה מלוטשים בטכניקות שונות ועל כן, גם צורתם שונה וניתן להבחין בכך.

מעבדות מיוחדות לבדיקות אלו יכולות לקיים הערכת יהלומים מדויקת בטוחה ואמינה. כן  חשוב לשים לב להבדל משמעותי ודק בין היהלום הטבעי ליהלום המעבדה. היהלומים הללו קיימים רק בבורסה ליהלומים ברמת גן. בבורסה ליהלומים ישנו מערך זיהוי מאד מיוחד שמאפשר לוודא באופן מדויק את המקור של היהלום בין אם זהו יהלום מעבדה ובין אם זהו יהלום טבעי. בגלל שישנם חיקויים הנעשים באופן מאד גבוה ודומים מאד ליהלומים אמיתיים חשוב לדעת, שיהלום סינטטי הוא לא החיקוי של יהלום אמיתי. וזו הסיבה לכך שהוא דומה בתכונותיו אל יהלום טבעי. ההבדל היחיד בינו ליהלום הטבעי הוא שזה נוצר באופן מלאכותי במעבדה המחקה את התהליך שמייצרים את הטבעי, בטבע.

כאשר אתם מקיימים בדיקה מקיפה על יהלומים על מנת להבטיח אמינות ודיוק, עשו זאת עם המכשיר שבודק את היהלום על פי עקרון הזריחה. יש לשים לב, אם היהלום זוהר גם לאחר כיבוי האור זהו ללא ספק יהלום מעבדה. אם היהלום לא זוהר, זה יהלום טבעי. הערכה מקצועית של יהלומים היא הערכה הכוללת בדיקה מדויקת ומקיפה וזאת כדי להבטיח דיוק ואמינות ברמה הגבוהה ביותר.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם