מהי הפקעת קרקע?

1554614-min

הפקעת קרקעות למעשה, היא "מכירת" מקרקעין כפויה. מדינה כגוף, זכאית לעשות העברה כפויה של זכויות במקרקעין לצורכי הציבור, וכל זאת תוך פיצויי בעלי הקרקע באופן מלא. לא תאמינו אך ישנם אנשים שמחכים שהמדינה "תיפול" עליהם ויקבלו הון על שטחם.

 

מהי הפקעת קרקע? |

הפקעה, היא אקט קנייני ולא תכנוני, אולם הפקעה מכוח חוק התכנון והבנייה, יכולה להיעשות אך ורק לאחר שקיימת תכנית מאושרת, כזו המייעדת את הקרקע לצרכי ציבור מסוימים, ובהתאם לאותה תכנית. הפיצוי יכול להיות ברוב המקרים גדול מאוד לבעל הקרקע.

 

החזר פוטנציאלי על קרקע חקלאית |

בדרך כלל, התשואות גבוהות יותר תינתן באזורים מתפתחים, כאשר קיימת אפשרות לפרויקטים תשתיתיים צפויים, כמו אזור כלכלי מיוחד או כביש מהיר. מישה פרימן, יועץ נדל"ן מבוסס מנס ציונה, מציין כי "זה טוב, אם האדמה ממוקמת באזור בו אמורה לצאת לאיזו תוכנית ממשלתית, או אם היא כלולה בתוכנית המתאר של האזור". 

רוב הסיכויים כי פיסת אדמה כזו שעברה הפקעת ערך תשיג ערך גבוה יותר בעתיד, שכן אדמות שניתנות למכירה שאדמות ירוקות, לעיתים עם השנים הן הופכות להיות "בשלות" לצורכי בנייה.

 

יתרונות ההשקעה בקרקע חקלאית |

חלקת קרקע חקלאית, יכולה עם הזמן להבטיח תשואה לטווח ארוך, אם היא נמצאת באזור בו הממשלה תכננה פרויקט תשתית כלשהו בעתיד הקרוב. יתרה מזאת, הפיצוי, במקרה של רכישת הממשלה, גבוה יותר עבור קרקעות כפריות מזה של קרקע עירונית. 

מספר ממשלות בכמה מדינות, מתכננות גם מדיניות איגום קרקעות, באזורים שבהם העיר מתרחבת. אם אתה הופך לבעלים במסגרת מדיניות איגום הקרקעות, תקבל החזר קבוע מובטח מהמדינה.

 

חסרונות בקניית אדמה חקלאית |

  • לא כל אחד יכול לקנות: על פי החוק, תצטרך להיות חקלאי בבעלות על אדמות חקלאיות, בעוד שלרוב המדינות יש פסק דין כזה, יש שהקלו על התנאי הזה. יתכן שתקבלו קרקע כזו, באמצעות מתנה או דרך ירושה.
  • ההמרה אינה קלה: אינך יכול להמיר חלק פורה של אדמה חקלאית למגורים.
  • חוק תקרת מקרקעין: מספר מדינות מגבילות את הבעלות על קרקעות. לכן, בדוק כמה ניתן לקנות במצב זה.

למידע נוסף הכנסו לאתר http://www.banai.co.il/.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם